Innlegg i Avisa Sør-Trøndelag 8/1-08
Etter at fire israelere i løpet av et par uker var blitt drept av raketter sendt ut fra Gaza, fant Israel det betimelig å svare med et bomberegn som drepte fire hundre palestinere - de fleste sivile - i løpet av noen dager.
Nå er bakkeinvasjonen i full gang, og antallet palestinske drepte øker i et forrykende tempo. Den blodige masseslakten Israel nå har igangsatt finnes det ingen unnskyldning for. For hver bombe som slippes, for hver israelsk soldat på okkupert jord, kommer vi stadig lengre unna fred i Midtøsten. Dette er ikke en konflikt med "to parter" noe mer enn en voldtekt er. Det er en okkupert, og en okkupant, og okkupanten blir bare mer og mer agressiv.
Enkelte legger skylden på Hamas, men de glemmer at Hamas aldri ville eksistert hvis det ikke var for tiår med brutal israelsk okkupasjon. Slikt gjør de fleste folk desperate.
Nøkkelen til løsning ligger hos Israel. Dersom Israel hadde fulgt endeløse FN-resolusjoner og trukket seg tilbake til internasjonalt anerkjente grenser, ville mesteparten av grunnlaget for volden forsvinne. Dessverre ser det ikke ut som Israel ønsker en slik løsning.

Skriv ny kommentar