
TV2s skolevalgprognose basert på de mange skolene som allerede har avholdt valg er interessant. SV og Rødt går fram samtidig og er de to partiene som går klart mest fram, og de mer enn gjør opp for Ap's tilbakegang fra et rekordhøyt nivå for to år siden.
Merk at endringene her er fra lokalvalgene i 2015 da venstresida samlet gjorde det bra. Regjeringa svekkes altså ytterligere fra et dårlig utgangspunkt.
På motsatt side er det kun Venstre som går litt fram. Frp stuper og er den store taperen - mindre enn Rødt. KrF og H går også litt tilbake fra et dårlig resultat også for to år siden. (http://www.tv2.no/a/9340629/)
Økte ulikheter, lefling med ytre høyre og neglisjering av klimaproblemer er ikke så populært blant de som skal befolke dette landet i framtida. Hvem skulle trodd?
Om hovedtendensen i prognosen stemmer og om skolevalget blir som mange antyder et frampeik på hovedtendensen også i Stortingsvalget, kan regjeringsspørsmålet bli mindre spennende enn alle de som forsøker å selge oss aviser vil ha det til. Men det nye flertallet kan bli Rødere enn mange hadde trodd.
Se dette sammen med Pollofpolls prognoser på fylkesmålinger hvor de som vekter mot kommunevalget i 2013 gir Rødt et landssnitt på 4,24% - godt over sperregrensa - så ser det spennende ut. Med de gode målingene Rødt har om dagen kan det argumenteres for at en vekting mot 2015 er mer presis for Rødts del enn mot 2013. Da lukter det fugl. http://www.pollofpolls.no/?cmd=Kommentarer&do=vis&kommentarid=2238
Så her er det ingen grunn til ikke å løpe til valgurnene og stemme Rødt over sperregrensa.

Skriv ny kommentar