AS Kongehuset

Adresseavisen skriver 24.9 om Kronprinsens "nettverk av talenter" hvor sponsorer får tilgang inn i nettverket som gjenytelse.

Det norske kongehuset har hatt en bred oppslutning i alle lag av det norske folket. En viktig årsak til dette er at de på tross av sin status som kongelige har framstått som tilhengere av tradisjonelle norske verdier som nøysomhet og likhet. Det ikoniske bildet av kong Olav på trikken under oljekrisa på 70-tallet er et godt eksempel på dette.

Når kronprinsen nå driver og bygger seg opp et nettverk av bisnissfolk, som man attpåtil kan kjøpe seg inn i, bryter han denne uskrevne avtalen med det befolkningen. Dersom man kan kjøpe seg til tilgang til de kongelige, er de ikke lenger for hele folket.

Det har selvsagt alltid vært tette forbindelser mellom kongefamilien og enkelte i landets overklasse, men man har ikke så åpenlyst kunne kjøpe seg tilgang som her.

I likhet med de fleste på venstresiden er jeg prinsipielt republikaner, men det har ikke vært noen viktig kampsak. Det vil forandre seg dersom vi får et kongehus som er til salgs på det åpne markedet for landets rikeste. Jeg håper vi slipper det.

Innlegg i Adresseavisen 30/9 2013

Skriv ny kommentar

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering