
PRESSES: Kristin og Åslaug presses, men motstanderne vil ikke ta den politiske debatten
I dag har Åslaug Haga blitt utsatt for noe av det samme Kristin Halvorsen ble i 2005, når hun frontet SVs Israel-boikott. Hun er blitt hundset av politiske meningsmotstandere fordi hun uttaler seg i offentligheten om noe hun ikke har dekning for fra regjeringas side (et ønske om å få OL til Tromsø). (1,2,3,4,5)
Det ser ut som at man i kampens hete (beleilig) glemmer at Haga (og Halvorsen) ikke bare er statsråder, men også partiledere. Akkurat som å kjempe for Israel-boikott er SVs vedtatte politikk, er å kjempe for OL i Tromsø Sps vedtatte politikk. Haga har altså flere verv som hun er forpliktet til å skjøtte.
Man kan mene hva man vil om OL i Tromsø. Selv er jeg ganske likegyldig til hvor OL havner. Jeg mener likevel det er et problem dersom en partileder ikke skal være i stand til å gjøre jobben sin som partileder, bare fordi hun har et annet verv i tillegg. Her må man som kommentator altså ta et valg. Enten mener man at det er greit at politikere har mer enn et verv, og da må de faktisk få lov til å skjøtte alle sine verv. Eller så mener man at det ikke er greit, selv om det vil bety betydelige endringer i all norsk praksis. Alternativet blir at man mener (som det da virker som enkelte Haga-kritikere gjør) at det er greit at en politiker har flere verv, så lenge man ikke skjøtter mer en et av disse vervene. Jeg på min side synes ikke man bør ha verv man ikke kan skjøtte.
Sjøl har jeg en 3-7 forskjellige verv i tillegg til jobben min (litt etter hvordan man teller) i fagforening, parti og frivillige organisasjoner. Det er åpenbart for meg at jeg i noen roller kan si ting jeg ikke kan i andre, og det tror jeg også er åpenbart og uproblematisk for de fleste andre. (Det er likevel tydeligvis ikke alle som skjønner dette. Eskil Pedersen, nestleder i AUF, mener at Halvorsen "glemte at hun satt i regjering", og mener dermed kanskje at Jens Stoltenberg burde gå av som partileder med en gang?)
Det reelle problemet med Hagas og Halvorsens utspill er altså neppe at de sitter i regjering. Når har vi hørt Stoltenberg eller Støre bli kjørt hardt av media fordi de kommer med uttalelser som ligger til høyre for Soria Moria-erklæringa?
Problemet ligger i meningene til Haga og Halvorsen. Enkelte debattanter er svært ukomfortable med å debattere sak. De vil ikke debattere hvor OL skal ligge i 2018 (et ganske uinteressant spørsmål spør du meg). De vil heller ikke debattere Israels brutale politikk overfor det palestinske folket. Da er det enklere å forsøke å koke opp en konstitusjonell problemstilling. Det er enklere å forsøke å få det til å fremstå som noen har trådt utenfor sitt mandat, men det er ikke, og vil aldri bli mer enn et påskudd.

Helt enig i at statsrådene skal kunne ha flere verv, men det medfører et ansvar hvis de skal ha det. De må anstrenge seg på å være klare i hvilket av vervene de representerer når de kommuniserer til offentligheten. Hvis ikke kan det oppstå broblemer og misforståelser vi ikke trenger. Når det gjelder media, så har de en tendens til å vri på ting, så derfor bør statsrådene anstrenge seg betydelig for å kommunisere tydelig hvor de snakker fra. Det har de kanskje vært litt for dårlige til.
Tja, men det forklarer ikke hvorfor noen slipper unna med det meste, mens andre blir tynt.
Det er noe med at pisken svinger når noen trår utenom den politiske konsensus. Jeg mener fremdeles dette først og fremst brukes som et påskudd for å kunne dømme nord og ned, uten å måtte ta en politisk debatt på sak.
Skriv ny kommentar