Rødts problem

Da Svein Tore Marthinsen uttalte seg til Klassekampen om Rødt i forbindelse med saken om valgundersøkelsen, antok jeg at han uttalte seg med bakgrunn i denne undersøkelsen. Det skulle jeg visst ikke ha gjort.

I Klassekampen 27/5 påpekte Marthinsen at han uttaler seg på bakgrunn av valgresultatet. Jeg er enig i at valgresultatet på 1,35 % var svakt, samtidig er det greit å foreta en viss realitetsorientering. Valgresultatet var bedre enn noe resultat forgjengeren RV har hatt, med unntak av 97-valget (da var RV som kjent representert på Stortinget slik at partiet framsto som et reelt alternativ for flere).

Årsaken til at resultatet var skuffende, er selvsagt at jeg og andre Rødtfolk har så mye større ambisjoner enn den ekstremt sakte voksende tendensen vi nå ser. Jeg er derfor glad for at Marthinsen åpenbart deler disse ambisjonene.

Marthinsen mener SVs bevegelser mot høyre i regjering burde gi en ”historisk mulighet” for Rødt, men når SV-velgere går til Ap, er det neppe det at SV er for lite radikale de er misfornøyde med. Jeg tror vi må gå bak slike forenklede analyser for å se hvorfor folk gjør de politiske valgene de gjør.

Marthinsens løsning er: ”Kvitt dere med det kommunistiske åket – en gang for alle”. Jeg velger å se det som et litt flåsete uttrykk for hans eget politiske ståsted heller enn et forsøk på en seriøs analyse fra en valganalytiker. Klasseforskjeller er ikke populære i Norge. Det at Rødt ønsker oss et samfunn uten slike, er neppe det som gjør at vi ikke bryter sperregrensa.

Det at det har festet seg en del merkelige oppfatninger om Rødt ute blant folk, og at vi kanskje fremdeles sliter med en del stereotypier fra 70-tallet er nok et større poeng. Dersom det er dette ”åket” Marthinsen synes vi burde kvitte oss med, er jeg helt enig.

Innlegg i Klassekampen 28/5 2010.

Skriv ny kommentar

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering