Det var som forventet at The Pirate Bay ble dømt i dag – retten har vært under et enormt press fra bransjeorganisasjoner og politikere, men dette endrer lite.
Serverne til både The Pirate Bay og andre torrentsider er spredt over hele verden og kommer til å fortsette som før. Om man etter mange år skulle klare å stoppe disse, vil fildelingen bare flytte seg til andre nettverk og andre teknologier og fortsette å øke i omfang, slik vi har sett før. Kampen mot fildeling er en håpløs kamp mot framtida.
Musikere, filmskapere og andre må i stedet for denne kampen komme inn i en dialog om hvordan kulturprodusenters inntekter kan sikres uten å ødelegge for de enorme mulighetene som internett og fildeling gir. Dersom man skal stoppe fildeling i praksis, må man innføre et gjennomkontrollert nett som i Kina, og i realiteten ødelegge mye av det fantastiske demokratiske verktøyet nettet har blitt.
Denne dommen sier oss litt om hvordan loven fungerer i dag. Det er selvsagt interessant, men det virkelige spørsmålet er hvilket lovverk vi vil ha, og det er her politikerne burde på banen. Mens Høyre vil lage et gjennomkontrollert internett, og saksøke ungdom som deler kultur, er det heldigvis noen partier som har et mer nyansert syn på saken.
Mer om fildeling:
Vi vil dele, ikke stjele: http://venstresida.net/?q=node/817
Fakta om Fildeling: http://venstresida.net/?q=node/807
Spotify og spe: http://venstresida.net/?q=node/834
Maskinknuserne: http://venstresida.net/?q=node/31
Ytringsfrihet: http://venstresida.net/?q=node/814
Eksternt:
Rødt: Redd musikken! http://roedt.no/nyttig/artikler-og-kommentarer/redd-musikken/
Spectrial: http://trial.thepiratebay.org/
http://filesharer.org/
Flere kommentarer til dommen:
TPB sier: http://bambuser.com/channel/spectrial
http://www.dagbladet.no/2009/04/17/kultur/tekno/the_pirate_bay/5788083/
http://www.vg.no/teknologi/artikkel.php?artid=562209
http://www.tv2nyhetene.no/utenriks/article2682646.ece
Jan Omdal: http://www.dagbladet.no/2009/04/17/kultur/tekno/the_pirate_bay/fildeling...
Oppdatering:
En lett omarbeidet leserbrev-versjon av tenksten over stod på trykk i Adresseavisen 21/4 -09 - gjengitt under
Piratebay-dommen har liten betydning
Det var som forventet at folkene bak fildelingssiden The Pirate Bay ble dømt i første instans i Sverige – retten har vært under et enormt press fra bransjeorganisasjoner og politikere, men dette endrer lite.
Serverne til både The Pirate Bay og andre torrentsider er spredt over hele verden og kommer til å fortsette som før. Om man etter mange år skulle klare å stoppe disse, vil fildelingen bare flytte seg til andre nettverk og andre teknologier og fortsette å øke i omfang, slik vi har sett før, f.eks. etter Napster ble stengt. Kampen mot fildeling er slik sett en håpløs kamp mot framtida.
Musikere, filmskapere og andre må i stedet for denne kampen komme inn i en dialog om hvordan kulturprodusenters inntekter kan sikres uten å ødelegge for de enorme mulighetene som internett og fildeling gir. Dersom man skal stoppe fildeling i praksis, må man innføre et gjennomkontrollert nett som i Kina, og i realiteten ødelegge mye av det fantastiske demokratiske verktøyet nettet har blitt.
Denne dommen sier oss litt om hvordan loven fungerer i dag. Det er selvsagt interessant, men det virkelige spørsmålet er hvilket lovverk vi vil ha, og det er her flere politikere burde på banen.

