Forsvar eller angrep?

Innlegg i Nationen 9/11-07 og Fosna-Folket 15/11.
Det gir et interessant perspektiv når general Diesens forsvarsstudie sammenfaller med en økning av de norske styrkebidragene til Afghanistan.

Det er tydelige signaler som sendes. Vi går en nedbygging av det nasjonale forsvaret i møte. Samtidig ser vi en opptrapping av styrker som skal sendes ut for å drive krigføring i andre land som USAs haleheng.

Dette er å bevege oss i helt feil retning. De ressursene vi bruker på forsvaret, bør vi bruke på nettopp å sikre et forsvar av landet – hele landet. Vi bør ikke bruke ressursene våre til å delta i kriger på den andre siden av jorden. Kriger det blir bare mer og mer tydelig at er med på å skape en mer utrygg verden.

Derfor er det sammenfallende interesser mellom de hundretusener som slåss for å bevare forsvarsbaser rundt om i landet, og de hundretusener som demonstrerte i forkant av Irak-krigen. En sterk opinion kan gjøre mye. Den hindret Bondevik fra å gå mer aktivt inn i angrepet på Irak. Den kan også redde Ørland hovedflystasjon.

Reply

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering