Vår egen ungdomsorganisasjon RU har følgende formuleringer i "Sosialisme for vår framtid":
I avsnittet om demokratiske rettigheter står det:

Det sosialistiske demokratiet tillater alle ytringer og all organisering som ikke vil bruke utenomdemokratiske virkemidler for å omstyrte arbeiderklassens herredømme. De demokratiske rettighetene skal garanteres for enkeltindividene - en revolusjonær, sosialistisk politikk er å forsvare individenes rett til å ytre seg mot den sosialistiske staten. Tidligere kapitalister skal etter vårt syn ha ytringsfrihet og stemmerett. Men de skal ikke få eie aviser og tv-stasjoner eller organisere væpna grupper for å ta tilbake samfunnsmakta. Det er forbudt å bruke pengemakt til å skape politisk makt. Den sosialistiske staten er en klassestat, som skal forsvare arbeiderklassens kontroll over økonomien. Dette betyr at voldelige angrep på denne statsmakta vil bli møtt med voldelig forsvar, akkurat som enhver stat forsvarer seg mot ytre eller indre angrep. Statens voldsapparat (militæret og politiet) må i størst mulig grad gjøres demokratisk. Det skal være verneplikt for alle, med vekt på forsvar og hjelpearbeid i forbindelse med ulykker og naturkatastrofer. De demokratisk styrte organene lokalt og sentralt skal organisere opprettholdelse av lov og orden.

Under lærdommer står det:

5. Sosialismen må forsvares mot vold. Også 1900-tallet har gitt et utall eksempler på at overklassen ikke nøler med å drukne både revolusjoner og uønskede reformer i blod. Også etter en sosialistisk maktovertakelse vil kapitalistklassen være i stand til å velte et arbeiderstyre med voldelige midler. Mot slike krefter må arbeiderklassen og dens stat være beredt til å forsvare seg.

I revolusjonsavsnittet står det:

For å skape et sosialistisk samfunn må vi ta samfunnsmakta fra borgerskapet. Makta har skifta mellom stridende klasser mange ganger før, historia har sett mang revolusjoner. En sosialistisk revolusjon vil frata borgerskapet kontrollen over statsapparatet, og over de viktigste bedriftene og institusjonene, sentralt og lokalt. Samfunnets sentrale ressurser går fra privat til kollektivt eie, og statsapparatet, som er bygd for å forsvare den private eiendommen, erstattes med en stat til forsvar for den kollektive. En sosialistisk revolusjon er av arbeiderklassen og for arbeiderklassen, og må derfor ha bred støtte i befolkninga. Ingen elitegruppe kan gjennomføre en sosialistisk revolusjon på vegne av flertallet, frigjøringen må være arbeiderklassens eget verk. Rød Ungdom ønsker en fredelig overgang til sosialismen, der det folkelige presset er så massivt at borgerskapet frivillig gir fra seg kontrollen over eiendommer og statsapparat. Dessverre er det sjelden at herskerklasser gir seg frivillig. Hvis et sosialistisk opprør blir møtt med vold må folket sjølsagt forsvare seg. Dette er et demokratisk standpunkt mot diktatur, for frigjøring.

Og dette er helt riktige vurderinger som det har vært allmenn enighet om i RV (og i deler av SV). Se bare på RUs studiehefter fra 90-tallet skrevet av Magnus Marsdal og Kristine Nybø. Marxismen har aldri vært pasifistisk.

Reply

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering