Sitatet fra Grünerløkka gir ingen lesere illusjoner om at det er folk flest som styrer verken bydelen eller kommunen. Det er noen andre enn folk flest som tar de politiske valga. Introen får fram at Rødt er det eneste partiet som har stemt mot kutt, det fokuseres ikke på at Rødt er en del av en "rødgrønn! allianse. Det er kjemisk fritt for honnørord, Mao. Dette er ikke konsensusspråk.

Begrepet demokrati som synonymt med stemmerett mm. er konsensusspråk. Omtalen av Arbeiderpartiet som del av venstresida er konsensusspråk. Omtalen av Arbeiderpartiet som ikke borgerlig er konsensusspråk. Omtalen av krigen i Afghanistan og Libya som operasjoner er konsensusspråk (I det siste tilfellet har Rødt heldigvis ikke lagt seg på konsensusspråket).

Bruk av marxistiske begreper er ikke konsensusspråk. Men, det går an å unngå konsensusspråk, også uten bruk av marxistiske begreper.

Begreper som klasser og imperialisme som Ronny har trukket fram her er ikke så fjernt fra folk flest som det Ronny synes å tro. Kampen som foregår på Fellesforbundets landsmøte mot vikarbyrådirektivet er klassekamp. Kampen transportarbeiderne fører for tillitsvagtes rettigheter i Monica Okpe saka på DHL er klassekamp. Jeg var på et i går om sistnevnte sak og mange av debattantene brukte ord som arbeiderklasse og arbeidermakt. Jeg tror nok det heller er blant "postmoderne" akademikere slike begreper er avlegs.

Skal vi endre tankene og bevisstheten til folk, må vi snakke om det. Skal vi oppheve kapitalismen, må vi snakke om det. Skal vi lage revolusjon og bygge sosialisme, så må vi snakke om det. Og vi må snakke om det uten bruk av konsensusspråk.

Reply

Innholdet i dette feltet blir ikke vist for andre.
  • E-postadresser og URLer vises automatisk som linker.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og paragrafer brytes automatisk.

Mer informasjon om formatering